Chodzeń Piaseczno - 500 SUV-ów Yaris Cross Hybrid we flocie Żabka Polska TOYOTA
  1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. Żabka Polska z flotą 500 Yarisów Cross Hybrid
20-10-2022

500 Yarisów Cross Hybrid trafia do floty Żabka Polska

500 niskoemisyjnych crossoverów Toyoty Yaris Cross Hybrid zasili park pojazdów ogólnopolskiej sieci sklepów Żabka. Będą z nich korzystać pracownicy i współpracownicy firmy w ramach programu zmniejszenia śladu węglowego i kosztów użytkowania aut firmowych. Za dostarczenie samochodów odpowiada diler z Poznania Toyota Bońkowscy.
  • Yaris Cross Hybrid jest najoszczędniejszym niskoemisyjnym SUV-em w gamie Toyoty, dlatego idealnie odpowiadał na potrzeby sieci Żabka Polska. Firma wybrała go bowiem do swojej floty w celu znacznego ograniczenia emisji CO2. 500 hybrydowych Yarisów Cross ma wygenerować oszczędność na poziomie nawet 75 tysięcy litrów benzyny oraz zmniejszyć emisję CO2 o 160 ton na każde 10 tysięcy kilometrów pokonane przez wszystkie auta*.
Wiceprezes Zarządu Grupy Żabka i Dyrektor Zarządzający Żabka Polska Adam Manikowski wiąże z tym projektem wielkie nadzieje: „Konsekwentnie realizujemy plan dekarbonizacji naszej floty zarówno wśród aut dostawczych, jak i aut osobowych. 500 nowych samochodów hybrydowych to nasz kolejny krok mający na celu ochronę środowiska i zmniejszenie śladu węglowego w miastach oraz w regionach szczególnie narażonych na zanieczyszczenia powietrza.” Dodaje też, jak wielkie znaczenie ma współpraca z Toyotą, uzyskując dzięki temu regionalny efekt synergii na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

Czołowa flota hybrydowa w Polsce

  • Komplet 500 Yarisów Cross Hybrid trafi do Żabki do końca 2022 roku, jednak część z nich już służy pracownikom firmy przeszkolonym w ekonomicznej jeździe. Obecnie Żabka korzysta łącznie z około 1600 aut osobowych i dostawczych, zarówno z napędami konwencjonalnymi, jak i zelektryfikowanymi, a po sprowadzeniu wszystkich crossoverów Toyoty będzie posiadała jedną z największych flot hybrydowych w kraju. Samochody dostarcza poznański salon Toyota Bońkowscy, a za zarządzanie flotą jest odpowiedzialny NFM Nivette Fleet Management. 

 

Mirosław Sochacki, Corporate Sales Senior Manager Toyota Central Europe, jest dumny z wyboru Yarisa Cross Hybrid na auto flotowe polskiej sieci sklepów Żabka: „Yaris Cross idealnie wpisuje się w wartości Żabki, która stawia na ekologię, bezpieczeństwo i wykorzystanie w praktyce nowoczesnych technologii. Najbardziej niskoemisyjny SUV w naszej gamie jest według Euro NCAP najbezpieczniejszym samochodem w swojej klasie dzięki inteligentnemu zastosowaniu zaawansowanych technologii. Ogromna popularność hybryd Toyoty wśród klientów firmowych zapewnia naszej marce pozycję lidera rynku flotowego oraz polskiego rynku nowych samochodów. Cieszymy się, że teraz do grona zadowolonych użytkowników Toyot dołącza kolejnych 500 kierowców.”

Bogactwo technologii hybrydowego SUV-a

  • Toyota Yaris Cross jest miejskim crossoverem, którego konstrukcja opiera się na wydłużonej platformie TNGA-B. Do wyboru są dwa napędy: silnik benzynowy lub układ hybrydowy, zarówno w odmianie FWD, jak i z nowatorskim napędem na cztery koła AWD-i. Wersja hybrydowa z napędem na przednią oś zużywa średnio od 4,4 l/100 km, a w wariancie AWD-i od 4,7 l/100 km, natomiast emisja CO2 wynosi odpowiednio od 101 g/km i od 106 g/km. Odpowiednia konfiguracja napędu hybrydowego czwartej generacji Yarisa Cross pozwala na optymalne odzyskiwanie energii z hamowania i jak najczęstsze korzystanie wyłącznie z silnika elektrycznego. Politechnika Krakowska i Politechnika Poznańska przeprowadziły nawet badania, które wykazały, że hybrydy Toyoty poruszają się w mieście przez ponad 70% czasu jazdy w bezemisyjnym trybie EV.
Wykorzystanie wielu nowoczesnych technologii jest niewątpliwym atutem miejskiego SUV-a Toyoty. Innowacyjna architektura TNGA wpływa na sztywność nadwozia, odporność na zderzenia i pewne prowadzenie auta. Toyota Safety Sense 2.5 to systemy bezpieczeństwa czynnego, które wspierają kierowcę podczas jazdy, a napęd hybrydowy czwartej generacji w pełni automatycznie zarządza pracą silnika benzynowego i elektrycznego, dając duże oszczędności w zużyciu paliwa. Yaris Cross jako pierwszy model Toyoty jest wyposażony w system multimedialny nowej generacji Toyota Smart Connect z 9-calowym, dotykowym ekranem HD, nawigacją Connected z 4-letnią darmową transmisją danych oraz bezprzewodową łącznością ze smartfonami przy pomocy Apple CarPlay™ i Android Auto®.

Strategia odpowiedzialności za środowisko firmy Żabka Polska

  • Żabka Polska otworzyła w latach 2016-21 ponad 4000 nowych sklepów. Tym samym stała się właścicielem najszybciej rozwijającej się sieci sklepów typu convenience w Polsce i na świecie. W pobliżu sklepów marki mieszka około 15,5 miliona konsumentów, dlatego w ramach strategii odpowiedzialności Żabka realizuje m.in. projekty w zakresie dobrego żywienia, usług ułatwiających zrównoważone życie oraz dekarbonizacji i cyrkularnej gospodarki materiałami. W planach firmy jest osiągnięcie do 2025 roku całkowitej neutralności klimatycznej w obszarze bezpośrednich emisji floty pojazdów i czynników chłodniczych oraz w zakresie emisji pośrednich, które wynikają ze zużycia energii elektrycznej przez centra logistyczne i centralę.
* Obliczenia na podstawie wartości zużycia paliwa i emisji CO₂ Yarisa Cross 1.5 Dynamic Force 125 KM 6 M/T i Yarisa Cross 1.5 Hybrid Dynamic Force FWD 116 KM podanych przez producenta, zmierzonych zgodnie z metodą badawczą WLTP określoną w Rozporządzeniu (UE) 2017/1151.