Chodzeń Piaseczno - Toyota Circular Factory | Stare auta – nowe przeznaczenie
Przejdź do głównej zawartości (Press Enter)
27 marca 2025

Stare samochody – nowe przeznaczenie

Toyota Circular Factory odzyska podzespoły z pojazdów wycofanych z eksploatacji

W III kwartale 2025 roku Toyota Motor Europe (TME) planuje uruchomić w brytyjskim Burnaston swój pierwszy obiekt o nazwie Toyota Circular Factory (TCF). W zakładzie tym będą odzyskiwane podzespoły, materiały i surowce z samochodów wycofanych z eksploatacji.

TME przyspiesza działania związane z gospodarką o obiegu zamkniętym. W ramach nowego projektu, który nazwano Toyota Circular Factory, koncern chce starannie i systematycznie odzyskiwać jak najwięcej podzespołów, części, materiałów i surowców z pojazdów wycofywanych z eksploatacji. Działalność Toyota Circular Factory pozwoli na maksymalizację korzyści dla środowiska wynikających z recyklingu, regenerowania i ponownego wykorzystywania zużytych elementów.

Pierwsza fabryka TCF zostanie uruchomiona w III kwartale 2025 roku przy brytyjskiej fabryce Toyota Motor Manufacturing UK (TMUK) w Burnaston. Działalność tego zakładu będzie prowadzona równolegle z produkcją Toyoty Corolli i będzie stanowić punkt odniesienia dla kolejnych tego typu punktów w innych europejskich krajach.

Odzyskane surowce trafią do nowych aut

Zakłady TCF będą prowadzić recykling w 3 kluczowych obszarach:

  • podzespołów, które można ponownie wykorzystać,

  • części, które nadają się do ponownego odtworzenia,

  • materiałów i surowców, które można odzyskać.

Każdy element zostanie poddany szczegółowej weryfikacji.

Podzespoły, które będą nadawały się do regeneracji, trafią ponownie na rynek poprzez sieć sprzedaży oraz dystrybutorów części zamiennych. Koła i akumulatory będą poddawane ocenie pod kątem ewentualnego odnowienia, zmiany przeznaczenia lub odzyskania surowców.

W ramach nowego projektu Toyota zamierza odzyskiwać jak najwięcej takich surowców, jak miedź, aluminium, stal oraz tworzywa sztuczne, które mogą potem posłużyć do produkcji podzespołów do nowych pojazdów.

Nowe życie dla 120 tysięcy części

Leon van der Merwe, wiceprezes ds. gospodarki o obiegu zamkniętym w Toyota Motor Europe, mówiąc o nowym projekcie, zaznaczył:

„Przewidujemy, że początkowo rocznie poddanych recyklingowi zostanie około 10 tysięcy pojazdów w naszym zakładzie w Wielkiej Brytanii. Dzięki temu 120 tysięcy części zamiennych zyska nowe życie, odzyskamy 300 ton plastiku wysokiej czystości, a także 8200 ton stali. Kolejnym krokiem w ramach projektu Toyota Circular Factory będzie uruchomienie podobnych zakładów w całej Europie. Jesteśmy gotowi do współpracy z innymi organizacjami, które prowadzą działalność zgodnie z zasadami gospodarki cyrkularnej w ramach dążenia do neutralności węglowej”.

Dzięki uruchomieniu nowych zakładów TCF Toyota planuje znacznie zmniejszyć przyszły wpływ na środowisko związany z produkcją pojazdów i podzespołów. Jest to zgodne z globalnymi i europejskimi celami firmy w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Warto zaznaczyć, że Toyota Motor Europe zobowiązała się do osiągnięcia pełnej neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2040 roku oraz do osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla we wszystkich obiektach do 2030 roku. Już do 2035 roku marka planuje osiągnąć 100% redukcję emisji CO2 w całej swojej europejskiej gamie produktów.