Chodzeń Piaseczno - Elektryczne taxi powietrzne Joby Aviation | TOYOTA
10 października 2024

Toyota przeznaczy 500 milionów dolarów na produkcję elektrycznych taksówek powietrznych Joby Aviation

Toyota Motor Corporation zainwestuje dodatkowe 500 milionów dolarów w rozwój komercyjnego zastosowania elektrycznego samolotu pionowego startu i lądowania (eVTOL) firmy Joby Aviation. Japoński koncern przeznaczy na strategiczne partnerstwo i wsparcie start-upu produkującego powietrzne taksówki łącznie 894 miliony dolarów.

W 2019 roku Toyota nawiązała współpracę strategiczną z Joby Aviation, inwestując w ten start-up kwotę 394 milionów dolarów. Joby Aviation to czołowy gracz w dziedzinie rozwoju elektrycznych pojazdów pionowego startu i lądowania (eVTOL) zaprojektowanych z myślą o krótkich lotach w charakterze taksówek powietrznych. Model stworzony przez firmę mieści na pokładzie pilota i czterech pasażerów, osiągając prędkość ponad 320 km/h i zasięg do około 280 km na jednym ładowaniu. Dzięki elektrycznemu napędowi samolot jest wyjątkowo cichy i ekonomiczny w utrzymaniu.

Partnerstwo Toyoty z Joby Aviation

Toyota, w odpowiedzi na dynamiczny rozwój Joby Aviation, zdecydowała się zwiększyć swoje wsparcie finansowe dla start-upu, przeznaczając dodatkowe 500 milionów dolarów na certyfikację oraz komercjalizację produkcji elektrycznych taksówek powietrznych. W efekcie całkowita kwota inwestycji Toyoty w ten projekt wyniesie 894 miliony dolarów.

Uroczyste podpisanie umowy tak skomentował dyrektor operacyjny Toyota Motor Corporation Tetsuo Ogawa: „Dzięki tej dodatkowej inwestycji Joby przeprowadzi certyfikację samolotów i rozpocznie komercyjną produkcję. Nasze firmy wierzą, że nowy typ bezemisyjnych lotów pomoże zmierzyć się z występującymi obecnie wyzwaniami z obszaru mobilności.”

Założyciel i dyrektor generalny Joby Aviation JoeBen Bevirt dodał: „Wiedza i wsparcie udzielone przez Toyotę odegrały kluczową rolę w naszym sukcesie. Z niecierpliwością czekamy na pogłębienie wzajemnych relacji, wprowadzając w życie wspólną wizję podróży lotniczych.”

Współpraca z Joby Aviation wykracza poza sferę inwestycji finansowych. Toyota wspiera firmę, wprowadzając sprawdzone zasady swojego legendarnego Systemu Produkcyjnego, a inżynierowie koncernu aktywnie dzielą się wiedzą z zespołem start-upu. Dodatkowo w 2023 roku obie firmy zawarły umowę dotyczącą dostaw kluczowych komponentów, takich jak elementy napędowe i siłowniki, które Toyota dostarczy do projektu Joby.

Decydujący etap prac poprzedzający komercjalizację

Dynamiczne tempo rozwoju kalifornijskiego start-upu Joby Aviation ma już swoje wymierne efekty. W zakładzie w Marinie z pilotażowej linii produkcyjnej zszedł właśnie trzeci egzemplarz samolotu, a rozbudowa fabryki pozwoli na podwojenie zdolności produkcyjnych. Co więcej, w sierpniu tego roku ogłoszono, że czwarty z pięciu etapów certyfikacji samolotu jest już ukończony w jednej trzeciej.

Dwa prototypy mają za sobą już 1500 lotów testowych, pokonując 33 tysiące mil. Firma przeprowadziła także demonstracyjny przelot powietrznej taksówki w Nowym Jorku. Od 2025 roku Joby planuje regularne loty we współpracy z Delta Air Lines. Analogiczną umowę zawarto w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie Joby Aviation stało się pierwszym certyfikowanym operatorem elektrycznych taksówek powietrznych w Dubaju, a rozpoczęcie usług planowane jest na 2026 rok. Firma stara się także o uzyskanie zezwolenia na loty w Australii.

Toyota, jako partner Joby, planuje wprowadzenie tej usługi na rynek japoński, a już w 2025 roku Joby będzie odpowiedzialne za obsługę powietrznych taxi podczas Wystawy Światowej EXPO 2025 w Osace.