Chodzeń Piaseczno - Pojazdy elektryczne Toyoty na Igrzyskach w Paryżu | TOYOTA
  1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. Pojazdy elektryczne Toyoty na Igrzyskach Olimpijskich i Paraolimpijskich Paryż 2024
13 grudnia 2023

Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie Paryż 2024 z pojazdami elektrycznymi Toyoty

Specjalnie na Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie w Paryżu 2024 Toyota stworzyła dwa nowe pojazdy elektryczne ułatwiające poruszanie się osobom z ograniczeniami ruchowymi. 4-osobowy Accessible People Mover (APM) jest przystosowany do transportu zarówno osób z niepełnosprawnościami, jak i towarów, natomiast urządzenie e-puller ma służyć do ciągnięcia wózków inwalidzkich.

Zgodnie z koncepcją mobilności dla wszystkich (Mobility for All) Toyota przedstawiła właśnie dwa innowacyjne rozwiązania służące uczestnikom Letnich Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Paryżu w 2024 roku, niezależnie od ich stopnia sprawności. Są to pojazdy elektryczne Accessible People Movers (APM) pomagające w transporcie osób z niepełnosprawnościami oraz elektryczne urządzenia e-puller przeznaczone do ciągnięcia wózków inwalidzkich. Oba produkty mają zapewnić swobodne, ekologiczne i bezpieczne przemieszczanie się sportowcom, ich rodzinom, personelowi, wolontariuszom i widzom. To nie tylko innowacyjne rozwiązania technologiczne, ale również wyraz zaangażowania Toyoty jako światowego partnera Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) oraz Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego (IPC).

Elektryczny Accessible People Mover (APM)

Accessible People Mover (APM) to elektryczny pojazd Toyoty oferujący usługi transportowe na krótkich dystansach oraz ułatwiający przewóz osób o różnym stopniu sprawności ruchowej. Podczas igrzysk pojawi się około 250 APM-ów, dzięki czemu poruszanie się sportowców, gości i personelu między halami, stadionami i wioską olimpijską będzie znacznie prostsze. Udogodnienia pojazdu obejmują płaską podłogę, rampę oraz maksymalne przystosowanie wnętrza do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchowymi lub z trudnościami w chodzeniu, w tym także poruszających się na wózkach inwalidzkich, a nawet z myślą o transporcie niewielkich towarów. Toyota pomyślała ponadto o specjalnej wersji do udzielania pomocy w sytuacjach awaryjnych.

APM jest niewielkim pojazdem elektrycznym wyposażonym w cztery miejsca siedzące i panel do mocowania wózka inwalidzkiego. Jego zasięg wynosi 100 km, a maksymalna prędkość to 20 km/h. Za projekt jest odpowiedzialny belgijski oddział Toyota Motor Europe, a produkcja ruszy już w lutym 2024 roku w zakładzie Toyota Caetano w Portugalii.

Urządzenie e-puller do wózka inwalidzkiego

W celu zapewnienia większej swobody ruchu osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich Toyota skonstruowała elektryczną przystawkę e-puller. To innowacyjne rozwiązanie sprawia, że standardowy wózek mechaniczny zmienia się w automatyczny pojazd z napędem elektrycznym mogący pokonać dystans nawet do 25 km na jednym ładowaniu. Urządzenie to powstało dzięki współpracy inżynierów Toyoty z austriackim startupem Klaxon, który specjalizuje się w tworzeniu produktów przeznaczonych do samodzielnego poruszaniu się osób na wózkach inwalidzkich.

Podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Paryżu pojawi się 200 e-pullerów Toyoty. Spośród nich 50 egzemplarzy o maksymalnej prędkości 6-8 km/h będzie na stałe obsługiwać teren wioski paraolimpijskiej w formie współdzielenia za pośrednictwem aplikacji KINTO Mobility. Pozostałe 150 e-pullerów trafi do użytku sportowców z Narodowych Komitetów Paraolimpijskich oraz personelu obsługującego Ceremonię Otwarcia Igrzysk Paraolimpijskich, podczas której maksymalna prędkość będzie ograniczona do 3-4 km/h.

Specjalna identyfikacja wizualna Toyoty podczas Igrzysk

Cała flota Toyoty wraz z pojazdami zelektryfikowanymi czy zaawansowanymi urządzeniami mobilności osobistej będzie obsługiwać Letnie Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie w Paryżu w 2024 roku ze specjalną identyfikacją wizualną. Unikalny projekt ma podkreślić partnerstwo igrzysk i Toyoty, wyrażając ideę wielotorowego rozwoju napędów marki w dążeniu do neutralności klimatycznej. Dzięki określonym kolorom każda z technologii napędowych obecnych na igrzyskach będzie od razu rozpoznawalna.