Chodzeń Piaseczno - Zelektryfikowana flota Toyoty na Olimpiadzie w Paryżu | TOYOTA
  1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. W stu procentach zelektryfikowana flota Toyoty na Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie Paryż 2024. Blisko 2700 aut oraz 700 pojazdów
4 października 2023

Toyota zapewni całkowicie zelektryfikowany transport podczas Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich Paryż 2024

Wszyscy uczestnicy Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Paryżu w 2024 roku będą korzystać z bezemisyjnej floty Toyoty, w której znajdą się 2674 zelektryfikowane auta oraz 700 elektrycznych pojazdów do transportu osobistego. Przy tej okazji marka zaproponuje aż 10 rozwiązań z technologią wodorową.

 

Toyota to światowy partner Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOI) i Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego (IPC). Wykorzystując strategię mobilności dostępnej dla wszystkich (Mobility for All), koncern przedstawił innowacyjny koncept transportu na Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie w Paryżu w 2024 roku. Projekt ma na celu ułatwienie przemieszczania się wszystkim osobom niezależnie od ich sprawności fizycznej. Uwzględnia zatem specjalne potrzeby osób z niepełnosprawnościami i jednocześnie stawia sobie za zadanie zmniejszenie emisji CO2, wspierając cele zrównoważonego rozwoju. Dzięki temu poruszanie się po wiosce olimpijskiej oraz między arenami igrzysk będzie nie tylko bezpieczne, ale także komfortowe.

Prezes i dyrektor generalny Toyota Motor Europe Yoshihiro Nakata tak ocenia zaangażowanie marki: „Jako Toyota dążymy do realizacji wizji społeczeństwa funkcjonującego zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju poprzez strategię mobilności dla wszystkich. Chcemy pomagać uczestnikom igrzysk, którzy poświęcają swoje życie sportowej rywalizacji. Będziemy wspierać ich w usuwaniu barier i ułatwimy sprawne przemieszczanie się w Paryżu".

Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpiskich Paryż 2024 Tony Estanguet dodaje: "Współpraca z Toyotą pozwala nam działać na rzecz bardziej dostępnej i integracyjnej mobilności. O połowę zredukujemy także emisję CO2 w porównaniu z poprzednimi igrzyskami. W tym celu istotne jest innowacyjne podejście Toyoty do nowych technologii".

Transport elektryczny bez barier

Igrzyska w Paryżu będą przełomowym wydarzeniem w dziedzinie transportu, gwarantując wszystkim łatwość w poruszaniu się. Dla uczestników przygotowano 250 osobistych pojazdów elektrycznych zasilanych bateriami. Model C+walkS umożliwia poruszanie się w pozycji siedzącej, podczas gdy C+walkT przypomina nowoczesną hulajnogę i pozwala na przemieszczanie się na stojąco. Oba pojazdy są łatwe w prowadzeniu, osiągają maksymalną prędkość 6 km/h i wyposażone są w zaawansowane systemy wykrywania przeszkód. Osoby korzystające z wózków inwalidzkich będą miały dostęp do e-pullerów na terenie wioski olimpijskiej – na samych igrzyskach będzie ich 50, a podczas ceremonii otwarcia Paraolimpiady pojawi się dodatkowe 150. Aplikacja KINTO Share umożliwi sprawne zarządzanie i dzielenie się nimi, co umożliwi swobodne poruszanie się po Paryżu.

Sukces bezemisyjnego modelu APM (Accessible People Mover) podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio skłonił Toyotę do wprowadzenia aż 250 takich elektrycznych pojazdów na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Zostaną one dostosowane do infrastruktury europejskiej i mają przestrzega miejscowych regulacji. Zaprojektowano je tak, aby ułatwić przemieszczanie się wszystkim pasażerom, w tym również osobom korzystającym z wózków inwalidzkich. Podczas igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich APM-y staną się głównym środkiem transportu w wiosce olimpijskiej. Dodatkowo będą wykorzystywane do przewozu towarów, a niektóre z nich będą dostępne dla służb medycznych.

Podsumowując, na igrzyskach w Paryżu zobaczymy aż 450 elektrycznych pojazdów do transportu indywidualnego (C+walkS, C+walkT oraz e-puller), 250 pojazdów APM, a także 150 egzemplarzy modelu Toyoty PROACE z przeznaczeniem dla osób poruszających się na wózkach.

Olimpiada ze zelektryfikowaną flotą

Podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu zelektryfikowana flota Toyoty wpłynie na redukcję emisji CO2 o połowę w porównaniu z latami poprzednimi. Każdy z 2674 pojazdów Toyoty będzie wyposażony w zelektryfikowany napęd, a 150 z nich będzie przeznaczonych dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. 60% całej floty olimpijskiej to auta elektryczne na baterie (BEV), a więc modele bZ4X, PROACE Electric, PROACE VERSO Electric oraz Lexus RZ.

Ponadto Toyota udostępni także 500 egzemplarzy modelu Mirai napędzanego wodorem. Po zakończeniu igrzysk wszystkie te samochody dołączą do istniejącej już w Paryżu floty taksówek wodorowych, co wpłynie na zwiększenie liczby aut wykorzystujących wodorowe ogniwa paliwowe do 1500 sztuk.

Igrzyska będą także obsługiwane przez tysiąc aut hybrydowych (HEV) oraz hybryd typu plug-in (PHEV), w tym modele RAV4 w wersjach HEV i PHEV oraz hybrydowe Toyoty Corolla TS kombi, Yaris Cross i Highlander. Uzupełnieniem floty będą pojazdy z usługi car-sharingu Toyoty KINTO. Co istotne, 60% z całej puli tych pojazdów pochodzi z europejskich fabryk Toyoty, a aż 37% z nich powstanie we Francji, przyczyniając się do zmniejszenia emisji CO2 podczas igrzysk.

Wodór olimpijski

Technologie wodorowe odegrają podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu kluczową rolę, gdyż impreza przyspieszy wdrożenie infrastruktury do tego rodzaju paliwa na wielką skalę. Oprócz 500 egzemplarzy modelu Mirai, Toyota dostarczy łącznie aż 10 innych zastosowań tego paliwa w transporcie. Większość pojazdów na wodór będzie wykorzystywać ogniwa paliwowe, a wśród nich znajdą się dwa wodorowe autobusy miejskie umożliwiające przewiezienie całej drużyny olimpijskiej poruszającej się na wózkach oraz autokary, łodzie, a także nowy Hilux FCEV.

Napęd wodorowy będzie także wykorzystywany w logistyce, gdzie znajdą się ciężarówki na ogniwa paliwowe oraz wózki widłowe zaprojektowane wspólnie z Toyota Material Handling.

Global Team Toyota Athletes

Toyota wciąż aktywnie pracuje na rzecz lepszego jutra, kontynuując zapoczątkowaną w 2018 roku kampanię "Start Your Impossible", która odzwierciedla wartości ruchu olimpijskiego i paraolimpijskiego. Ponad sto tysięcy pracowników Toyoty z całej Europy ma możliwość angażowania się w różne inicjatywy wolontariackie, a cztery tysiące z nich będzie miało okazję do osobistego wsparcia organizacji Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Ponadto Toyota wspiera 200 sportowców z 40 krajów, którzy są częścią Global Team Toyota Athletes. Ci olimpijczycy i paraolimpijczycy symbolizują fundamentalną wartość marki Toyota, jaką jest nieustanne doskonalenie i gotowość do pokonywania wszelkich wyzwań.