Chodzeń Piaseczno - Przyczyny i objawy rozładowanego akumulatora | TOYOTA

PRZYCZYNY I OBJAWY ROZŁADOWANEGO AKUMULATORA

AKUMULATOR JEST JEDNYM Z NAJWAŻNIEJSZYCH URZĄDZEŃ W SAMOCHODZIE.

Akumulator jest jednym z najważniejszych urządzeń w samochodzie. To dzięki niemu uruchamiamy silnik. Czasami pojawiają się jednak pewne sygnały świadczące o jego rozładowaniu lub obniżonej sprawności. Warto je poznać, aby w porę zareagować.

 

Po co w samochodzie akumulator?

Zacznijmy od tego, do czego w ogóle służy akumulator. Ta niepozorna skrzyneczka przede wszystkim uczestniczy w rozruchu silnika, a poza tym dostarcza energię do wielu urządzeń elektrycznych w samochodzie , takich jak klimatyzacja, radio, podgrzewanie foteli czy alarm. Akumulator magazynuje też energię powstałą w wyniku pracy silnika, a dzieje się to za pomocą alternatora napędzanego paskiem.

Jeśli akumulator zaczyna szwankować, możemy mieć problemy zarówno z uruchomieniem pojazdu – zwłaszcza zimą – jak i z działaniem wyżej wymienionych urządzeń. Najczęściej zapala się też wtedy kontrolka awaryjna na desce rozdzielczej, która sygnalizuje nieprawidłowości w jego działaniu. Dlatego w sytuacjach, gdy akumulator zbyt szybko traci prąd lub nie magazynuje go w wystarczającej ilości, powinniśmy spróbować znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy. A może być ich kilka.

Wybór złego akumulatora

Jeśli nie posiadamy fabrycznie zamontowanego akumulatora, lecz jest on już wymieniany, to watro zwrócić uwagę na jego parametry. Bardzo często bowiem przyczyną rozładowanego akumulatora może być to, że jest on po prostu źle dobrany do wymagań danego pojazdu. W tym celu zaglądamy do instrukcji obsługi i porównujemy pojemność i prąd rozruchu. Pamiętajmy, że wartości te powinny być dokładnie takie same. Niższa pojemność od zalecanej skutkuje problemami z porannym uruchamianiem samochodu, natomiast wyższa – powoduje brak jego doładowywania i w efekcie stopniowe obniżanie sprawności.

Pobór prądu przez inne urządzenia

Powodem rozładowanego akumulatora mogą być także sytuacje, w których prąd jest pobierany w czasie postoju. Najbardziej prozaiczną przyczyną jest oczywiście pozostawienie włączonych świateł czy sprzętu audio. Dzieje się tak jednak raczej w starszych modelach, których nie wyposażono jeszcze w system przypominania o wyłączeniu świateł w czasie postoju. Jeśli jednak jakiś sprzęt jest aktywny po wyjęciu kluczyka ze stacyjki, to możemy być pewni, że rano uruchomienie samochodu będzie niemożliwe. Może się też zdarzyć, że nie wiemy, które urządzenie pobiera nadmiar prądu. W takich sytuacjach należy udać się do mechanika w celu odpowiedniego zdiagnozowania problemu.

Żywotność akumulatora

Jak każde urządzenie w naszym samochodzie, także akumulator nie będzie działał wiecznie i posiada swoją żywotność. Najczęściej już po pięciu latach powinniśmy pomyśleć o wymianie akumulatora na nowy. Jednak jeśli wcześniej zaobserwujemy, że co pewien czas mamy problemy z rozruchem lub zdarzają się całkowite rozładowania, to pora na wizytę w warsztacie. Oczywiście nie każdy tego typu sygnał musi oznaczać konieczność wymiany akumulatora. Czasami wystarczą drobne zabiegi konserwacyjne, aby wszystko wróciło do normy.

Pamiętaj o czystości akumulatora

Ważnym elementem eksploatacyjnym akumulatora jest utrzymywanie go w należytej czystości, ponieważ wszelkie zabrudzenia w okolicy styków mogą powodować jego rozładowywanie. Jeśli zatem zauważymy zabrudzenia i zaśniedziałe powierzchnie w miejscach, gdzie zaciski kabli wysokiego napięcia stykają się biegunami akumulatora, koniecznie trzeba je oczyścić. Zapobiega to tworzeniu się zewnętrznej warstwy przewodzącej, która wpływa na spadek napięcia i sukcesywne obniżanie sprawności urządzenia.

Wina alternatora

Alternator jest urządzeniem, które przetwarza pracę silnika spalinowego na energię elektryczną, przekazując ją do akumulatora. Jeśli alternator jest wadliwy, akumulator nie otrzymuje od niego wystarczającej ilości prądu, co w efekcie prowadzi do stopniowego rozładowania akumulatora. Naszą uwagę powinny zwrócić chwilowe spadki napięcia w trakcie jazdy. Na przykład gdy podczas jazdy zauważymy, że włączenie ogrzewania lub dodatkowego urządzenia elektrycznego powoduje nieznaczny spadek obrotów silnika lub przygaśnięcie świateł, to znak, że mamy problem z alternatorem.

Podsumowanie

Rozładowujący się akumulator to bardzo powszechna awaria spotykana w codziennej eksploatacji samochodu. Dlatego dobrą praktyką jest regularne sprawdzanie czystości i stanu tego urządzenia. Oprócz poważniejszych usterek czasami wystarczy porządne przeczyszczenie klem lub ich dokręcenie w przypadku poluzowania uścisku.