Chodzeń Piaseczno - Jak dobrze jeździć samochodem? | TOYOTA

JAK DOBRZE JEŹDZIĆ SAMOCHODEM?

ZASADY BEZPIECZNEJ JAZDY.

Świat wokół nas pędzi w zawrotnym tempie, a my wraz z nim. Mamy mnóstwo zadań do wykonania w różnych punktach miasta, a wszystko to pod presją czasu. Spieszymy się i zapominamy o tym, że musimy zachowywać się bezpiecznie na drodze.

 

Kierowca, rowerzysta, pieszy

Zasad bezpieczeństwa muszą przestrzegać wszyscy uczestnicy ruchu drogowego. Jazda samochodem nie może się kojarzyć z wyścigami, gdzie liczy się tylko ten, kto pierwszy dotrze do mety. Rowerzyści czy piesi nie poruszają się po torze przeszkód, który jak najszybciej trzeba pokonać. A tymczasem...

Pieszy przechodzący jezdnię na czerwonym świetle albo przebiegający w niedozwolonym miejscu, tuż przed maską samochodu. Rowerzyści przejeżdżający po pasach dla pieszych. Córka jadąca wraz z mamą ścieżką rowerową i przejeżdżająca na drugą stronę jezdni na czerwonym świetle. Kierowca samochodu „wciskający” się w ostatnim momencie na nasz pas ruchu.

Jakże często jesteśmy świadkami takich zachowań. „Zdążę”, „uda mi się”, „przecież nic nie jedzie, po co mam tracić czas” – myśli każdy z nich. Tym razem się udało... Tym razem zdążył... A co będzie jutro, za tydzień, za rok? Zwłaszcza w przypadku dzieci, których my, dorośli, uczymy niewłaściwych zachowań na drodze.

Bezpieczne poruszanie się na drodze

Bez odpowiedniej edukacji – i to od najmłodszych lat – nie uda się poprawić bezpieczeństwo na naszych drogach. Jeżeli wpoimy naszym dzieciom, że drogę przechodzimy wyłącznie na pasach i tylko, gdy zapali się zielone światło, do tych zasad będą się one stosować również w wieku dorosłym. Jeżeli na własnym przykładzie pokażemy, że przed przejściem dla pieszych zsiadamy z roweru, stanie się to czymś naturalnym i dla naszych pociech.

Będzie to dla nich ogromnym ułatwieniem podczas przygotowywania się do egzaminu na kartę rowerową.

Przyda się również później – podczas nauki jazdy samochodem. Zdobyte wcześniej umiejętności zostaną nie tylko utrwalone, ale też wzbogacone o nowe. Jakie? W dużej mierze zależy to od naszego instruktora. Jakie zasady jazdy nam przekaże, jakie nawyki w nas wykształci.

Kolejnym etapem – który powinien być obowiązkowy dla każdego kierowcy – jest szkoła bezpiecznej jazdy. Na praktyce i pod okiem doświadczonych szkoleniowców można się nauczyć, jak radzić sobie z poślizgiem czy zachowywać się w sytuacjach krytycznych. Jazda w trudnych warunkach pogodowych nie będzie już żadnym problemem.

Zanim ruszymy w drogę

Prawo jazdy zdobyte. Umiejętności udoskonalone. Czas ruszać w drogę. O czym należy pamiętać, by nasza jazda była pewna i bezpieczna? Wystarczy przestrzegać kilku zasad, by wakacyjne wyjazdy czy weekendowe wypady za miasto cieszyły nas i naszych najbliższych.

Dobry stan techniczny samochodu

Jedną z nich jest dobry stan techniczny naszego samochodu. Sprawne hamulce, opony z odpowiednim bieżnikiem, a nawet wycieraczki – wszystko to ma ogromne znaczenie, zwłaszcza podczas jazdy w deszczu czy śniegu.

Z kolei przed dłuższą podróżą warto jest umówić się na wizytę w serwisie i sprawdzić stan techniczny auta. Drobna usterka skutecznie potrafi zakłócić każdą wakacyjną przygodę.

Zasada ograniczonego zaufania

Ruszając w podróż, warto też pamiętać o podstawowej zasadzie ruchu drogowego, tj. zasadzie ograniczonego zaufania na drodze. Oznacza ona, że kierowca może mieć zaufanie do innych współuczestników ruchu, ale tylko do czasu, kiedy okoliczności danej sytuacji nakazywać będą utratę takiego zaufania. Większą ostrożność na kierowcy wymusić ma m.in. śliska droga czy obecność na poboczu dzieci bawiących się bez opieki dorosłych.

Zmęczenie za kierownicą

Zasada ograniczonego zaufania sprawia, że kierowca w trakcie jazdy cały czas musi być czujny i skupiony na drodze. Na dłuższych trasach jest to – oczywiście – niemożliwe. Dlatego tak ważną rolę odgrywają tu odpowiednio częste postoje. Warto jest wysiąść z samochodu, napić się kawy lub wody, przejść się. I dopiero potem znów ruszyć w drogę.

Prędkość i brawura 

Największym wrogiem bezpiecznej jazdy jest nadmierna prędkość i brawura na drodze. Ślepa wiara we własne, nieprzeciętne umiejętności jako kierowcy – nie zawsze ma racjonalne podłoże. Życie często to weryfikuje, czasami w bardzo tragiczny sposób, o czym mówią policyjne statystyki.

Prędkość i styl jazdy należy dostosować do warunków pogodowych, pory dnia czy intensywności ruchu na drodze. Należy pamiętać, że nie jesteśmy sami na trasie. Istnieje wiele dróg podporządkowanych, z których w każdym momencie może ktoś wyjechać. W nocy dodatkowo trzeba uważać na zwierzęta. Nikt z nas nie chce się zderzyć z łosiem czy dzikiem.

Systemy zapewniające bezpieczeństwo jazdy

Obok zachowania kierowcy i stanu technicznego samochodu istnieje cały szereg rozwiązań technicznych poprawiających bezpieczeństwo jazdy. W przypadku Toyoty są to innowacyjne systemy bezpieczeństwa Toyota Safety Sense, które minimalizują ryzyko kolizji i zwiększają komfort jazdy.

Jednym z takich udogodnień jest układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (PCS), który w niektórych modelach Toyoty jest rozszerzony o system wykrywania pieszych (PD). Wykrywa on niebezpieczeństwo zderzenia, wysyła ostrzeżenia, a w razie braku reakcji kierowcy zmniejsza prędkość jazdy lub rozpoczyna awaryjne hamowanie.

Układ ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu (LDA), który może być rozszerzony o funkcję powrotu na zadany tor jazdy (SC), monitoruje pozycję auta względem linii na jezdni i ostrzega kierowcę w przypadku ich przekraczania bez użycia kierunkowskazu.

Układ rozpoznawania znaków drogowych (RSA) informuje kierowcę o mijanych ograniczeniach prędkości i wybranych znakach drogowych.

Automatyczne światła drogowe (AHB) wykrywają nadjeżdżające z naprzeciwka pojazdy i automatycznie przełączają światła drogowe na mijania.

Doskonale spełniają one swoją funkcję i znacznie poprawiają bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Co więcej, są stale rozwijane i udoskonalane.